Bělehrad Srbsko

Bělehrad hlavní město Srbska

"Jak se Srbové postupně zbavovali turecké nadvlády, chtěli mít z Bělehradu Paříž. To se jim podařilo - ale samozřejmě jen zčásti. Dnešní dvoumilionová srbská metropole má široké bulváry a plno kaváren. Ale tak jako v Paříži, ani tady nemůžete svou kávu popíjet v zahrádce u bulváru, kde je plný provoz."

Belgrade Serbia

Bělehrad (Beograd, Београд, Belgrade) [mapa]

Bělehrad Srbsko hlavní město Srbska a mezi lety 1918–1992 také hlavní město velké Jugoslávie (SFRJ).
Jako jediné město v zemi nad 1 milion obyvatel má Bělehrad dominantní postavení v zemi. Je hospodářským, politickým i kulturním centrem státu.Také je zde i mezinárodní letiště Nikoly Tesly a velký přístav na Dunaji. Město má také mnoho vysokých škol a dvě univerzity (1863, 1975). Z Bělehradu vedou dálnice do Záhřebu (Chorvatsko), Subotice a do Skopje.
Historie BělehraduHotely, hostely, apartmány

ubytování v Bělehradě Pokud hledáte ubytování v Bělehradě jste na správném místě. Ubytování v hotelech, motelech a apartmánech po celém Bělehradě a Srbsku.
ubytování v BělehraděAutobusové jízdenky, letenky, víza

letenky jízdenky do BělehraduHledáte autobusové jízdenky do Bělehradu nebo letenky do Bělehradu, potřebujete zjistit zda potřebujete vízum či povolení?
jízdenky letenky do BělehraduOnline interaktivní web kamery z Bělehradu

nám. Nikole Pašića Novi Beograd Ada Ciganlija
Bělehrad Srbsko
O Bělehradu

Bělehrad - vrata střední Evropy

mapa Srbsko Bělehrad

Bělehrad se nachází na ústí řeky Savy do Dunaje.
Výstavbou vodní elektrárny Đerdap se stal říčno-mořským přístavem.
Nadmořská výška je 116,75m a souřadnice 44°49'14" severní geografické šířky a 20°027'44" východní délky.
Beograd je hlavním městem Srbské republiky a sestává z 17 obvodů.
V Bělehradě žije podle pipisu z roku 2002 přesně 1,136.786 obyvatel na území města a 1,5 milionu na území celé metropole.
Již od roku 1403 plní funkci hlavního města.

Zajímavosti a památky v Bělehradě


Eurosong Bělehrad 2008

Eurosong 2008

Jelikož Srbsko v roce 2007 vyhrálo Eurovision Song Contest s písničkou Molitva [Modlitba] od interpretky Marije Šerifović následující ročník této soutěže se odehraje v Bělehradě.

Eurosong 2008


Aktuální počasí v Bělehradě

Klima přechází z kontinentální do mírné kontinentální, což znamená že poznáte všechna čtyři roční období. V zimě a často i na podzim se můžete setkat se silným jihovýchodním větrem s názvem Košava, který fouká z Afriky přes Středozemí k Maďarsku. Košava obvykle trvá tři až sedm dní. Zimní teploty se pohybují mezi -5 a +2 stupni celsia. Z druhé strany léto jsou velmi teplá a rtuť teploměru jde i přes 30 stupňů.

Další informace o klimatu a přírodě